Dyt. Sevgi Gökçen ERYILMAZ

Dyt. Sevgi Gökçen ERYILMAZ

Dyt. Sevgi Gökçen ERYILMAZ

Kilonuzun Direnç Noktası Nedir?

17 Temmuz 2018 - 10:15

Fazla kilolarınızdan şikayetçisiniz, kilo vermeye başladınız. Her şey güzel giderken o da ne! Kilo vermeniz durdu. Beslenmenize ve egzersizinize aynı oranda dikkat etmenize rağmen kilo kaybı göremiyorsunuz. Birden bire duran ve azaltamadığınız kiloya ‘’set point’’ diyoruz. Sakın panik yapmayın, kilo veren bir çok insan bu süreçten geçiyor.

Daha önceden uzun süre kaldığınız kiloda vücut kendini sabitlemeye alıyor. Bu noktada vücut metabolizmayı korumak için yavaşlayabiliyor. Daha fazla uyku hali, vücut sıcaklığında düşüş gözlemleniyor. Bu noktada vücudunuz direnç gösteriyor sonrasında kilonuz direnç noktasının altına düşüyor. Metabolizma hızlanıyor,  vücut sıcaklığı artıyor ve kilo verme savaşına tekrar başlıyor.

Peki set point dediğimiz kiloyu nasıl kırabiliriz?

  • Sabırlı davranın

Bu kilo benim kaderim deyip kiloyu kabullenmeyin. Sabırlı ve istikrarlı bir şekilde yolunuza devam edin. Bu süreç 1 – 2 haftada sürebilir, 4 -5 ayda sürebilir, elbet kırılacak bu kilo. Buna inanın.

  • Daha fazla egzersiz yapın.

Vücudun alıştığı egzersiz süresini ya da şiddetini değiştirin. Kısa süreliğine daha uzun ve yorucu egzersizler yapmanızda fayda var.

  • Vücudunuzu şaşırtın.

Vücudunuzu şaşırtmak için 3 – 4 gün  serbest beslenip, sonrasında sıkı bir diyete tekrar başlayabilirsiniz.

  • Protein ağırlıklı beslenebilirsiniz.

Bir haftalığına protein ağırlıklı beslenebilirsiniz. Öğünlerinizde meyve, sebze, ekmek  gruplarını iptal ederek daha çok yoğurt, süt, et grubuna ağırlık verebilirsiniz.

Kısacası, vücudunuzun direnç noktası için sıradan kilo vermelerinizden daha fazla çaba sarf etmeniz gerekmektedir. Uygulayacağınız sert diyet ya da yoğun egzersizi bir haftadan fazla yapmamalısınız. Aksi takdirde metabolizmanızı bozabilirsiniz. Bu süreçte bol su içip, sabretmeyi de göz ardı etmeyin.

Sağlıklı Günler

Dyt. Sevgi Gökçen ERYILMAZ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum