Mustafa ÖZYÖRÜK

Mustafa ÖZYÖRÜK

Mustafa ÖZYÖRÜK

YUNUS EMRE

29 Mayıs 2020 - 02:07

            Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü olan mutasavvıf ve filozof, Anadolu’da yaşamış tasavvuf ve halk şairi, Türk İslam düşünür.

          1951 yılında UNESCO tarafından Yunus Emre’nin doğumunun 750. yılı olarak anılmıştır.

         Türk milletinin yetiştirdiği  en büyük tasavvuf   erlerinden ve Türk Dili ve Edebiyatı tarihinin en büyük şairlerinden  olan Yunus Emre’nin  hayatı ve kimliğine dair çok fazla bir bilgi yoktur.

     Ancak Yunus Emre adı, her Türk Kültürünü tanıyıp seven herkes için bir şeyler ifade eder. Anadolu onu baş tacı etmiştir. Örnek olarak Manisa bir ilçesinin ismini ona olan saygısından Yunus Emre İlçesi yapmıştır.

       Onun şiirlerinde her devrin okuyucusu veya dinleyecisi kendisini etkileyecek bir şeyler bulmuştur. Yunus, Farsça ve Arapçanın hakim olduğu bir dönemde  ısrarla ‘‘Öz Türkçe’’ yazmıştır. Sözleri yıllar öncesinde yazılsa bile hala çok net anlaşılmaktadır.   

Örnek olarak;

*Yaradılanı severin yaradan’dan ötürü

*Cennet cennet dedikleri birkaç köşkle birkaç huri. İsteyene ver onları , bana seni gerek seni

       Görüldüğü gibi  Yunus’un şiir tarzında İlahi Aşk yatmaktadır.  Ona göre her şey Allah’ın  (Yaratıcının) bir tecellisidir. Hallacı Mansur gibi o da ‘‘Enel Hak’’ Ben Allahım, ben Allahın suretiyim, demeye çalışmıştır.

     Sözleri üslubu  okadar akıcı ve güzeldir ki;   her söylediği sözün kuvvetli bir anlamı vardır. Yunus Emre birçok sözünde insanlara öğütler verir.

      **Dünya yalan kardeşim, dünya yalan ! Var mı yalan dünyada  baki kalan. Mal da yalan, Mülk de yalan. Var biraz da sen oyalan.

            Yunus Emre’yi , Yunus Emre yapan Taptuk Emredir.   Ama şunu da unutmamak gerekir, Yunus Emre’nin mayası sağlamdır. Taptuk Emre ona o dönemin ilimlerini anlatmıştır. Yunus Emre Hocası Taptuk Emre’nin dergahında yetişir. Ama ilim ve bilgi olarak bir süre sonra hocasını geçmiştir. Anadoluda da şöyle bir tabir vardır: ‘‘Boynuz kulağı geçti’’ işte tamda böyle olmuştur.

Cümlelerime son olarak Yunus Emre’nin derin anlamlı sözylü bitirmek isterim;

*Dört kitabın manasın okudum tahsil ettim, Aşka gelince gördüm, uzun bir hece imiş

 

22.05.2020      MANİSA    (MUSTAFA ÖZYÖRÜK

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum